Wednesday, April 14, 2021

High Schools

     
360
Sanchez Complex
182 Thurbers Avenue
Delegate: BRIAN GOULD
274-4603  WEBSITE

VIRTUAL LEARNING ACADEMY (SECONDARY)

Delegate: RICHARD LARKIN

Central High School
70 Fricker Street
Delegate: TBD
456-9111  WEBSITE
     
Classical High School
770 Westminster Street
Delegate: ANNA KUPERMAN / AARAV SUNDARESH
456-9145  WEBSITE
Dr. Jorge Alvarez High School
375 Adelaide Avenue
Delegate: MELISSA PARKERSON
456-0676  WEBSITE
E3 Academy
812 Branch Avenue
Delegate: MARK MANZO
456-0694  WEBSITE
     
EVOLUTIONS
434 MT. PLEASANT AVE
Delegate: JOSEPH BLAIR
274-1897  WEBSITE

Hope High School
324 Hope Street
Delegate: KRISTEN CHOFAY
456-9161  WEBSITE

Juanita Sanchez Complex (Cooley & PAIS)
182 Thurbers Avenue
Delegate: DAN WALL/ROBERT NERNEY
456-1781  WEBSITE
     

Mt. Pleasant High School
434 Mt. Pleasant Ave.
Delegate: MIKE DIORIO
456-9181  WEBSITE

 

Providence Career & Technical Academy
41 Fricker Street
Delegates: R. ANDREW BENN / GRAHAM WALKER
456-9136  WEBSITE

Times2 Academy
50 Fillmore Street
Delegate: DAVID HURD
272-5094  WEBSITE

 

     

Middle Schools

   
Delsesto Middle School
152 Springfield Street
Delegate: RAY DUSSEAULT/SUSAN BROWN
278-0557,0558,0559 WEBSITE
Esek Hopkins School
480 Charles Street
Delegate: PAUL PETIT
456-9203 WEBSITE
Gilbert Stuart School
188 Princeton Ave.
Delegate: NINA BACHINI-JARVIS
456-9340 WEBSITE
     
Nathanael Greene School
721 Chalkstone Ave.
Delegate: SUSAN PANGBORN / MICHAEL MCGEE
456-9347 WEBSITE
Nathan Bishop
101 Session Street
Delegate: DIANE FAGAN / MIA DADY
456-9344 WEBSITE
Roger Williams School
278 Thurbers Ave.
Delegates: ANDREA HARRINGTON
456-9355 WEBSITE
     

Times 2 Academy
50 Filmore Street,
Delegate: DAVID HURD
272-5094 WEBSITE

WEST BROADWAY
29 Bainbridge Ave.
Delegate: GREG OWEN/ROBERTA ENGEL
456-1733 WEBSITE
 
     

Elementary Schools

   
Alfred Lima Sr. School
222 Daboll Street
Delegate: KATHLEEN MALLOY / JOSEPH DAURAY
278-0504 WEBSITE
Anthony Carnevale Elem.
50 Springfield Street
Delegate: SUSAN CONNOLE
278-0554 WEBSITE
Asa Messer at Bridgham
1655 Westminster Street, Providence
Delegate: KERI-LYNN VICCIONE
456-9401 WEBSITE
     
Carl G. Lauro School
99 Kenyon Street
Delegate: FRAN ORSINI / TRACI BOWEN
456-9391 WEBSITE
Charles N. Fortes
234 Daboll St
Delegate: REBECCA CIARCIA-HAASE
278-0501 WEBSITE
Dr. Martin Luther King
35 Camp St.
Delegate: DONNA DAVIS/KATHARINA SCHROETER
456-9398 WEBSITE
     
Feinstein Elem. at Broad Street
1450 Broad Street
Delegate: CAROL WINTER
456-9367 WEBSITE
Frank D. Spaziano
85 Laurel Hill Avenue
Providence, RI  02909
Delegate:  ANDREA MANCINI
456-9389
Frank D. Spaziano Annex
240 Laban St.
Delegate: GINA MELINO
456-9389
     
George J. West School
145 Beaufort Street
Delegate: BIANKA MEDEIROS
456-9337 WEBSITE
Harry Kizirian
60 Camden Ave
Delegate: JUDY RISTIGIAN/KAYLA VASQUEZ
456-9369 WEBSITE
Leviton Dual Language
65 Greenwich St
Delegate: RAFAEL GONZALEZ
278-2872 WEBSITE
     
Lillian Feinstein Elementary School at Sackett Street
159 Sackett Street
Delegate: LISA GIANNINI
456-9407 WEBSITE
Mary E. Fogarty
199 Oxford Street
Providence, RI  02905
Delegate:  KEN ANDERSON
456-9381
Pleasant View
50 Obadiah Brown Road
Providence, RI  02909
Delegate:  GLORIA SIMONEAU
456-9325
     
Reservoir Avenue School
156 Reservoir Ave.
Delegate: BETH ENTWISTLE
456-9406 WEBSITE
Robert F. Kennedy School
195 Nelson Street
Delegate: SUSAN READ
456-9403 WEBSITE
Robert L. Bailey, IV
65 Gordon Avenue
Delegate: CAROLINE MAGGIACOMO/MARIANNE GRIMES-LALLY
455-1735 WEBSITE
     
Times 2 Children's Academy
50 Fillmore Street
Delegate: TBD
272-5094 WEBSITE
Vartan Gregorian School
455 Wickenden Street
Delegate: STACEY DEMELLO
456-9377 WEBSITE
Veazie Street School
211 Veazie Street
Delegate: MICHELLE PARIS-O'BRIEN / TOM NOLAN
453-8601 WEBSITE
     
Webster Avenue School
191 Webster Ave.
Delegate: LINDSAY PAIVA
456-9414 WEBSITE
William D'Abate School
60 Kossuth Street
Delegate: HEATHER ALMAGNO
456-9416 WEBSITE
Young Woods /BJ CLANTON COMPLEX
674 PRAIRIE AVE
Delegate: MELISSA BABCOCK/STEFANIA MESITI
278-0515 WEBSITE
     
Virtual Learning Academy

Delegate: MELISSA PALUMBO
 
   
     

SPECIAL GROUPS

   
     
ADMINISTRATION    
234 DABOLL ST
Delegate: THERESA HOLAHAN
456-9414-5
A-Venture Academy
70 FRICKER STREET
Delegate: MICHAEL GERAGHTY
278-2051
INTAKE CENTER/REG.
650 PRAIRIE AVE
Delegate: TBD
456-9297
     
NEWCOMER ACADEMY
425 BRANCH AVENUE
Delegate: POLLY BARNES

   
     
     
     
     
     

 

Text Size

.